Dzisiejszy wpis będzie różnił się nieco od tematyki najczęściej poruszanej na tym blogu, ale myślę, że będzie również ciekawy. Poniższym tekstem chciałbym dotknąć tematu „polskości” banków działających w Polsce.
W trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej temat ten był wielokrotnie poruszany w kontekście zbyt dużej obecności zagranicznego kapitału w „polskich” bankach. Wielokrotnie podkreślono konieczność, tzw. repolonizacji banków. Można powiedzieć, że proces ten już się rozpoczął.
W 2014 roku bank PKO BP przejął Nordea Bank. Z kolei w maju bieżącego roku PZU ogłosiło zamiar nabycia około 25% akcji Alior Banku. KNF ma wydać zgodę dla tej transakcji do końca lipca. Do niedawna na sprzedaż był FM Bank PBP i jako potencjalnych nabywców wymieniano BOŚ Bank i Aliora, jednak ostatecznie nowym nabywcą ma być brytyjski fundusz AnaCap.
Ponadto wciąż na sprzedaż są Raiffeisen Polbank i Bank BPH. Jednak ze względu na duży udział kredytów frankowych w ich aktywach prawdopodobnie nieprędko znajdą nowych nabywców.
Uwzględniając wspomniane wcześniej przejęcie Nordei i zmianę głównego udziałowca Aliora przygotowałem zestawienie zawierające listę banków działających w Polsce. Banki zostały posortowane pod względem wysokości aktywów. Tabela zawiera nazwę głównego udziałowca oraz kraj, z którego pochodzi.
PZU S.A. i PFR S.A. sfinalizowały zakup 32,8% akcji PEKAO S.A. od włoskiego UniCredit.
Dzięki nabyciu akcji PEKAO S.A. około połowa aktywów banków działających w Polsce leży w polskich rękach.
Jeśli potrzebujesz powyższych danych w formie XLS, skontaktuj się ze mną.
alior bank, anacap, bank bph, banki w polsce, boś bank, fm bank, nordea bank, pko bp, polskie banki, raiifeisen polbank, ranking polskich banków, repolonizacja banków
Polske Banki daja nam gwarancje w.Skarbie Panstwa a inne to dzukaj wiatru w polu.
Szkoda tylko, że repolonizacja okazuje się być tak naprawdę renacjonalizacją (chociaż przynajmniej nieprzymusowo i nie za darmo…). A Skarb Państwa to daje raczej gwarancje, że będzie częsta zmiana zarządu (PKO w ostatnich latach to anomalia), polityczne decyzje i brak sensownej decyzyjności – nawet jeśli w ostatnich latach nieco się to cywilizuje.
I tak wszystkie banki są regulowane przez KNF dość wnikliwie.