Innowacje,Płatności

Allegro Pay – ułomne MVP czy dojrzały produkt?

20 paź , 2021  

Allegro Pay jest już dostępne dla użytkowników od ponad roku, zatem przyszedł czas by napisać kilka słów o tej usłudze. W tym wpisie opiszę jak usługa wygląda od strony użytkownika, a w szczególności jak wygląda proces aktywacji, zakupu oraz spłaty zadłużenia.

Co to jest Allegro Pay?

Jest to system płatności odroczonych („buy now, pay later”) dostarczanych przez Allegro, a konkretnie Allegro Pay Sp. z o.o. Jest to z kolei spółka, która powstała w wyniku przekształcenia FinAi S.A. – firmy oferującej niegdyś porównywarkę kredytów. Allegro Pay zastąpiło usługę „Zapłać później”, której dostawcą było PayPo Sp. z o.o. Współpraca zakończyła się z ostatnim dniem lipca 2021 roku.

Allegro Pay jest nadal w mocnych powijakach i oferuje dwie metody płatności o dość ograniczonej funkcjonalności:

  • zakup z odroczoną płatnością po 30 dniach – dostępne tylko, gdy wartość przedmiotu znajdzie się w przedziale [40 PLN; wysokość przyznanego limitu (max 4 200 PLN)]
  • zakup rozłożony na 3 miesięczne raty 0% – dostępne tylko, gdy wartość przedmiotu [300 PLN; wysokość przyznanego limitu (max 4 200 PLN)]; możliwe jest również rozłożenie kredytu na większą liczbę rat, ale wtedy oprocentowanie nie jest już 0% tylko 8,30%

Aktywacja Allegro Pay

Punktów wejścia do aktywacji usługi jest wiele w serwisie. Allegro Pay można aktywować na stronie głównej Allegro, w ustawieniach konta a nawet w trakcie procesu zakupowego.

W kolejnym kroku trzeba podać minimalny zestaw danych, tzn. imię, nazwisko, pesel, numer dowodu osobistego oraz numer telefonu. Numer ten jest weryfikowany, trzeba wpisać kod z wiadomości SMS. Po zatwierdzeniu kodu SMS, Allegro odpytuje BIK.

Po pobraniu informacji z BIK jest komunikat sukcesu i Allegro Pay jest już aktywne.

Proces zakupu z użyciem Allegro Pay

Jak można się spodziewać Allegro Pay jest dostępne wśród innych metod płatności i oczywiście na pierwszym miejscu. W dalszym ciągu dostępne są inne metody: Blik, Apple Pay/Google Pay, karta płatnicza czy pay-by-link.

Ostatnim krokiem jest wybór opcji spłaty, tzn. płatność jednorazowa lub rozłożenie na raty. Domyślną wartością jest płatność jednorazowa (do spłaty po 30 dniach).

Spłata zadłużenia w Allegro Pay

Listę zakupów oczekujących na spłatę można sprawdzić w zakładce Moje Allegro. Forma prezentacji jest znacząco lepsza niż w Zapłać Później, czyli usłudze PayPo – dostępnej do niedawna.

Opcje spłaty są 3: Blik, karta i pay-by-link. Wchodząc do aplikacji mobilnej jest jeszcze czwarta opcja Google Pay/Apple Pay w zależności od systemu operacyjnego telefonu. Nie ma możliwości spłaty zadłużenia bezpośrednio na indywidualny rachunek bankowy (w przypadku PayPo taka opcja byłą dostępna).

Podsumowanie

  • System umożliwia zakupy „na raty”, ale 0% jest tylko wtedy, gdy kupujący wybierze 3 raty. W przypadku rozłożenia kredytu na większą liczbę rat RRSO jest 8,30%. W ofercie nadal są raty PayU, gdzie RRSO 0% jest nawet przy rozłożeniu kredytu na 20 rat.
  • Allegro Pay jest nadal w fazie dobrze dopracowanego MVP i próżno tu szukać jakiś rozwiązań, które wykraczałyby ponad to co oferuje PayPo, Twisto czy PayU (wykorzystujące mechanizm Kreditech)
  • Na zakupach opłacanych za pomocą Allegro Pay niestety nie zarobimy w programach lojalnościowych (Goodie, LetyShops itd.)
  • Nie do końca zrozumiały jest fakt, że każdy zakup przez Allegro Pay musi być potwierdzony kodem z wiadomości SMS – to trochę uciążliwe. Można oczywiście to wyłączyć, jednak w tym przypadku rozwiązanie wydaje się być nie do końca bezpieczna. Przydałaby się metoda autoryzacji bardziej user-friendly.
  • Wygląda na to, że limit kredytowy jest przyznawany dość „lekką ręką”, a z drugiej strony wiadomo, że instytucje pozabankowe nie mają w swoich strukturach jednostek zajmujących się „twardą” windykacją. Być może w tym przypadku wystarczy „miękka” windykacja lub outsourcing należności do firm windykacyjnych, zobaczymy.

, , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Spodobała Ci się ta strona? Daj znać znajomym :)