W tym wpisie prezentuję listę bankowych stron internetowych uszeregowanych w kolejności od najczęściej do najmniej odwiedzanych. Aby wyciągnąć trochę ciekawych wniosków, w ostatniej kolumnie dodałem liczbę klientów detalicznych.
Kolumna „Miejsce w rankingu” dotyczy tylko polskich stron www, oznacza to, że np. mbank.pl pod względem „odwiedzalności” jest na 12 miejscu wśród polskich stron internetowych. Liczba użytkowników stron w powyższym rankingu zależy głównie od tego, czy serwis transakcyjny znajduje się w tej samej domenie, co strona informacyjna banku (może być też na subdomenie, np. online.bank.pl). Dla przykładu, w BZ WBK logowanie odbywa się w domenie centrum24.pl a nie bzwbk.pl. Z tego powodu na liście w obrębie każdego banku uwzględniono domenę o wyższej popularności.
W zestawieniu wykorzystano ranking Alexa, który czerpie dane o popularności stron, dzięki internautom którzy mają w przeglądarce zainstalowany Alexa Toolbar (dodatek do przeglądarki, który w tle wysyła informacje o przeglądaniu stron). Więcej o samym rankingu można przeczytać tutaj.
Najczęściej odwiedzaną bankową stroną w Polsce jest oczywiście mbank.pl, czyli strona pierwszego banku internetowego w naszym kraju. Na podium znalazła się jeszcze strona ingbank.pl i ipko.pl. Dopiero trzecie miejsce banku PKO BP (jego liczba klientów detalicznych jest wyższa niż mBank i ING razem wziętych) jest między innymi spowodowane tym, że strona informacyjna banku znajduje się na oddzielnej domenie – pkobp.pl.
Patrząc na kolumnę „Miejsce w rankingu” i liczbę klientów detalicznych można wysnuć wniosek, że banki: PKO BP, Pekao S.A. i Bank Pocztowy wciąż skupiają dużą grupę klientów „nieinternetowych”, którzy prawdopodobnie nadal wolą obsługę w oddziałach niż korzystanie z internetowych systemów transakcyjnych.
W rankingu nie uwzględniono banków spółdzielczych zrzeszonych w grupach SGB i BPS oraz Idea Banku. Ten ostatni prawdopodobnie ma około 300 tys. klientów i prowadzi rachunki dla klientów detalicznych, jednak nie wiadomo jaką stanowią część. Można przypuszczać, że większość spośród klientów Idea Banku to klienci złapani „na lokatę”, którzy nie mają konta w tym banku. Jeśli chodzi o samą domenę ideabank.pl to zajmuje wśród polskich stron 297 miejsce w rankingu Alexa.
Najnowsze komentarze