Mobilne wersje systemów transakcyjnych są dość często używane przez klientów banków – szczególnie używających tabletów. Jednocześnie ta forma dostępu do konta jest nieco zapomniana i jak wynika z poniższego wpisu nieco zaniedbana. Bez wątpienia najlepsze obecnie serwisy transakcyjne to ten mBanku i Alior Sync. Jak jest natomiast z ich lekkimi wersjami? Pod lupę wziąłem https://m.mbank.pl i https://m.online.sync.pl Niestety nie jest najlepiej…
Dlaczego logowaniu poświęcam oddzielny punkt? Dlatego, że jest tak samo ważne jak łatwość wykonania przelewu czy sprawdzenia stanu środków na koncie. Za każdym razem, gdy chcemy cokolwiek sprawdzić w serwisie transakcyjnym musimy najpierw się zalogować. Jak się okazuje jest to jeden ze słabszych punktów tychże serwisów. Co prawda samo zalogowanie się nie nastręcza wielkich problemów, jednak z jego szybkością już nie jest tak dobrze.
Czas logowania jest wydłużony ze względu na podział na dwa ekrany: na pierwszym wpisujemy login, a na drugim hasło. Całość powinna się znaleźć na jednym ekranie, aby nie było potrzeby przeładowania strony. Jest to zapewne spowodowane tym, że Alior Sync umożliwia 4 sposoby logowania:
i łatwiej było przenieść samo wpisanie hasła na osobny ekran. Jak widać na ekranie z lewej strony okno do wpisania loginu zajmuje 1/20 ekranu co powoduje, że trudno jest trafić palcem w to pole.
Domyślnym sposobem wpisywania hasła jest opcja z maskowaniem i jak widać powyżej na prawym ekranie podanie tych kilku znaków jest trudne – głównie ze względu na zbyt mały rozmiar pól. Ponadto pierwsze pole od prawej strony jest zbyt blisko krawędzi ekranu, co skutecznie utrudnia wprowadzenie znaku (szczególnie na smartfonie).
Należy się plus za to, że w Syncu jest możliwość zdefiniowania swojego własnego, krótkiego aliasu do logowania (wystarczy 6 znaków).
Pole do wpisywania loginu i hasła jest na tej samej stronie, co automatycznie skraca czas logowania się. Dodatkowo pola na wpisanie loginu i hasła są odpowiednio duże. mBank, tak jak Sync, pozwala na zdefiniowanie własnego aliasu do logowania, ale wymaga żeby był dość długi (min. 8 znaków).
Reasumując, mechanizm logowania w mobilnej wersji mBanku jest wyraźnie lepszy od tego z Synca.
Dla klienta detalicznego liczą się głównie trzy operacje, więc nie ma sensu rozpisywać się nad resztą. W przyszłości prawdopodobnie inne operacje również będą szerzej stosowane, np. gdy upowszechnią się QR kody, a Banki „dowiedzą się”, że obraz z aparatu może być wczytywany przez stronę www – dzięki funkcjom html5. Te trzy operacje, wspomniane powyżej, to sprawdzenie salda konta, historii operacji oraz wykonanie przelewu – tylko tyle.
Zarówno w Syncu jak i mBanku trzeba wykonać tą samą liczbę kroków. Po zalogowaniu trzeba nacisnąć przycisk „Rachunki”.
W Syncu ścieżka dostępu do historii operacji wygląda następująco:
Menu –> Rachunki –> Szczegóły rachunku –> Płatności
, czyli trzeba 3 kroków. W mBanku ścieżka dostępu wygląda następująco:
Menu –> Rachunki –> Ostatnie operacje
, więc wystarczą 2 przejścia.
Zatem w lekkiej wersji mBanku ścieżka dostępu do historii operacji jest krótsza.
W Syncu ścieżka wygląda następująco:
Menu –> Przelew –> „na inny rachunek w kraju” –> Wybierz rachunek źródłowy –> Wybierz szablon płatności –> Zatwierdź
W mBank Lajcie:
Menu –> Rachunki –> Odbiorcy zdefiniowani –> Lista odbiorców –> Przelew jednorazowy –> Dalej –> Zatwierdź
Zatem w Syncu trzeba przejść przez 5 kroków, a w mBanku przez 6 (ostatni krok jest widokiem podsumowania).
Wygląd mobilnych wersji serwisów transakcyjnych nie jest najważniejszym ich elementem, jednak jeśli użytkownik ma chętnie z nich korzystać, to sam wygląd powinien cieszyć oko. Obie strony są wykonane estetycznie, chociaż przy mobilnej wersji Alior Synca ma się nieodparte wrażenie, że strona nie jest przystosowana do sterowania palcem. Przycisk służący do wylogowania ma rozmiar 24 x 24 piksele i nie jest skalowalny. Do tego oczywiście trzeba dołożyć problemy z logowaniem opisane powyżej.
mBank Lajt jest ładną i prostą stroną. Dzięki odpowiedniej wielkości przycisków oraz pól tekstowych nawigacja palcem jest łatwa. Przyciski oraz niektóre pola tekstowe mają szerokość ekranu i dzięki temu odpowiednio się skalują. Plus za brak zbędnych grafik i szybkość działania.
Pod względem look & feel wygrywa mBank Lajt.
W ostatnim czasie widać dynamiczny rozwój aplikacji przeznaczonych na mobilne systemy operacyjne. Lekkie wersje systemów transakcyjnych, jak już wspomniałem na wstępie, są trochę zapomniane. Warto zwrócić uwagę, że koszt wykonania takiej strony jest o wiele mniejszy niż przygotowywanie oddzielnych aplikacji na różne systemy operacyjne, zwykle na iOS, Android i Windows Phone. Do korzystania z lekkiej wersji systemu transakcyjnego wystarcza jedynie przeglądarka www, dlatego taka strona działa na każdym smartfonie, czy tablecie niezależnie od systemu operacyjnego.
W prezentowanym teście lepiej wypadł mBank Lajt. W mobilnej stronie Synca źle działa mechanizm logowania i strona nie jest wystarczająco przystosowana do obsługi palcem. Obsługa mBank Lajta na smartfonie i tablecie jest łatwa. Szkoda tylko, że wśród czerwcowych zmian w mBanku jedyną zmianą która dotknęła lekką wersję była zmiana logo…
alior sync, bankowość mobilna, mbank, mbank lajt, systemy transakcyjne
Najnowsze komentarze