Informacje o bankach,Innowacje,Płatności
W tym wpisie znajdziesz zbiór, subiektywnie wybranych, najważniejszych wydarzeń roku 2017. Poniżej mix wydarzeń zarówno z rynku polskiego jak i zagranicznego.
Turecki bank Yapı Kredi jako pierwszy w Europie wprowadza logowanie do aplikacji za pomocą skanowania układu naczyń krwionośnych oka.
Użytkownicy Facebook Messengera w Stanach Zjednoczonych otrzymali możliwość przesyłania pieniędzy.
Monzo otrzymuje pełną bankową licencję (Adyen w czerwcu, Revolut w grudniu, N26 z kolei już w 2016 roku)
Pojawia się projekt ustawy o usługach płatniczych (PSD2).
Google ogłosiło, że aż 60 nowych banków wspiera Android Pay w Stanach Zjednoczonych.
Wojciech Sobieraj rezygnuje z pełnienia funkcji prezesa zarządu Aliora.
Oficjalnie wystartował EnveloBank. Pomimo długiego czasu oczekiwania na uruchomienie projektu, aplikacja nie spotkała się z dużym zainteresowaniem (na dzień dodania tego wpisu pobrało ją zaledwie kilka tysięcy użytkowników).
Alipay rozszerza współpracę z Adyen i umożliwia przyjmowanie płatności od chińskich konsumentów w sklepach detalicznych na całym świecie. Podobne partnerstwa zawiera z Marqeta (rynek amerykański) i Snap Pay (rynek kanadyjski). Alipay chce w ten sposób konkurować z Apple Pay.
Google Pay pozwala użytkownikom Androida na płatności przy użyciu kart debetowych i kredytowych powiązanych z kontem Google.
Facebook dzięki partnerstwie z Nordea i Nets wdrożył usługę pozwalającą na opłacanie rachunków przez Facebook Messengera. Wdrożenie podobnej usługi zapowiedział Microsoft w swojej aplikacji Microsoft Pay.
BNP Paribas wprowadza we Francji usługę WeChat Pay i zapowiada rozszerzenie jej zasięgu o inne europejskie kraje.
Po dwóch latach od uruchomienia, Revolut ma milion użytkowników, więcej niż N26 (500 tys. użytkowników) i Monzo (400 tys. użytkowników), mniej niż TransferWise (1,5 mln użytkowników, ale TW istnieje od 2011 roku). Dzienne notuje przyrost o 3 – 3,5 tys. kont, zatrudniając przy tym jedynie 300 pracowników (w tym także w Krakowie). Revolut nadal nie przekrocza progu rentowności – wciąż korzystając z potężnego dofinansowania (85 mln dolarów).
Revolut za pomocą swojej aplikacji umożliwia zakup kryptowalut (Bitcoin, Ethereum lub Litecoin).
PKO BP ogłasza, że ma już 2 mln aktywnych aplikacji IKO.
adyen, alipay, android pay, bitcoin, ethereum, google pay, iko, kryptowaluty, litecoin, monzo, n26, psd2, revolut, transferwise, wechat pay, Yapı Kredi
Najnowsze komentarze