Wpis ten zawiera listę największych banków w Polsce posortowanych pod kątem aktywów. Dane pochodzą ze sprawozdań finansowych banków za rok 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021.
Na liście znalazły się banki: PKO BP, Pekao, Santander, mBank, ING, BGŻ BNP, Bank Millenium, Getin, Alior, Raiffeisen, Citi, Deutsche Bank, Bank BPH, Credit Agricole, Idea Bank, BOŚ, Eurobank, Bank Pocztowy, Nest Bank, Volkswagen Bank, Plus Bank i Toyota Bank.
Tabela została zaktualizowana o prognozę wartości aktywów na koniec 2018 roku. Część banków opublikowała już wyniki za pierwsze półrocze 2018 roku. Z prognozy wynika, że z podium wypadnie Pekao S.A., a jego miejsce zajmie BZ WBK. O dwa miejsca spadnie BGŻ BNP Paribas, wyprzedzi go Bank Millenium i Alior Bank.
Większość banków opublikowało już sprawozdanie finansowe za 3 kwartały roku 2018, zatem przyszedł czas na aktualizację zestawienia. Ponadto postępuje dalsza konsolidacja sektora, pewna jest już fuzja Santandera z Deutsche Bankiem, BGŻ BNP z Raiffeisenem oraz bardzo prawdopodobna Banku Millenium z Eurobankiem. Zestawienie uwzględnia już te połączenia.
Warte odnotowania są duże zmiany wielkości aktywów w większości banków w 2018 roku w porównaniu do roku 2017. Pomijając Santander Bank (jak już wspomniałem jego aktywa wzrosły głównie w wyniku przejęcia Deutsche Banku), najbardziej urósł Nest Bank i mBank, odpowiednio 21,03% i 15,42%.
Część banków opublikowała już sprawozdanie za rok 2018, więc zaktualizowałem tabelę o aktywa Santandera i mBanku.
Wszystkie banki opublikowały już sprawozdanie finansowe za 2018 rok oraz wyniki za pierwszy kwartał 2019 roku, więc zaktualizowałem dane oraz prognozę na cały 2019 rok. Największy wzrosty zanotowały banki rosnące przez akwizycje (szczególnie BNP i Santander), organicznie najbardziej wzrósł Nest Bank i mBank.
Zestawienie zostało zaktualizowane o dane finansowe banków po 3 kwartale 2019 roku. Na uwagę zasługuje skokowy wzrost aktywów Banku Millenium, który jest spowodowany wchłonięciem Eurobanku oraz nieznaczne spadki aktywów Santandera i BNP Paribas.
Część banków opublikowała już wyniki finansowe za trzeci kwartał 2020 roku zatem czas na kolejną aktualizację. Bank Pekao S.A. zwiększył swoje aktywa wyprzedzając Santandera i ponownie znalazł się na drugim miejscu. Dużym wzrostem aktywów wykazał się również ING wyprzedzając mBank, który był na 4 miejscu. Warto zauważyć też największy procentowy przyrost aktywów, którym może się pochwalić Citi Handlowy.
Jeśli potrzebujesz powyższych danych w formie XLS, skontaktuj się ze mną.
We wpisie Polskie banki w Polsce możesz sprawdzić, które banki działające w Polsce są faktycznie polskie.
banki, banki w polsce, getin bank, największe banki w polsce, polskie banki, polskie banki w polsce, ranking banków
W Polsce nie znaczy polskich. Polski kapitał to a getin i to dla mnie sie bardzo liczy.
Reklama Getinu 🙂 Bank inwestuje w marketing.
Polski kapitał mają również PKO, Pekao i Alior (po ich wykupieniu przez PZU i PFR), BOŚ Bank, Plus Bank, Idea Bank, Bank Pocztowy czy banki spółdzielcze zrzeszone w SGB i BPS.
Idea to też Getin…
Właściciel ten sam, ale formalnie to oddzielne banki 🙂