Ostatnio Facebook silnie pracuje nad projektami wykorzystującymi blockchain oraz kryptowaluty. W tym wpisie zamieszczam parę przemyśleń dotyczących tego, czego mogą dotyczyć te projekty i czy działania Facebooka mogą stanowić zagrożenie dla tradycyjnych banków.
Rozpoczęcie tego projektu jest związane z planem wprowadzenia własnej kryptowaluty – stablecoina, czyli tokenów powiązanych z daną walutą (wahania między stablecoinem a daną walutą z założenia mają być minimalne). Prawdopodobnie Facebookowy stablecoin będzie powiązany z dolarem amerykańskim. Wydaje się, że już teraz można wskazać kilka obszarów, gdzie Facebook mógłby wdrożyć płatności kryptowalutą.
Marketplace. Już teraz możemy zaobserwować dynamiczny rozwój funkcji Marketplace na Facebooku. Widać też, że jedynym brakującym ogniwem w tym ekosystemie są rozliczenia między kupującym, a sprzedającym.
Reklamy. Obecnie reklamodawcy płacą za reklamy przy użyciu karty kredytowej lub debetowej, konta PayPal, kuponów, czy poprzez przelew. W przyszłości Facebook może przyjmować należności również za pomocą kryptowaluty.
Funkcja „Donate”. Facebook już wprowadził funkcję zbiórek, ale prawdopodobnie wkrótce funkcja zostanie rozszerzona. Być może wraz z daniem komuś „lajka” będzie można dać również napiwek. To już teraz sprawdza się przy transmisjach na Youtube, gdzie oglądający transmisję na żywo, dają Youtuberowi napiwek i dzięki temu ich krótki komunikat widzą wszyscy oglądający.
Wykorzystanie kryptowaluty poza FB. Jeżeli powyższe zostanie dobrze przyjęte i szeroko stosowane, to prawdopodobnie Facebook udostępni API (podobnie do API oferowanego kiedyś przez Stripe) do płatności w całym e-commerce.
Facebook traktuje ten projekt bardzo poważnie, o czym świadczy chociażby wielkość zespołu projektowego – 50 osób, czy fakt, że zespołem kieruje były prezes PayPala.
Jeśli chodzi o zagrożenia dla banków, to można sobie wyobrazić sytuację, że klienci doładowują konto na Facebooku (z użyciem usługi PIS dostępnej dzięki PSD2) następnie tradycyjna waluta jest zamieniana na Facebookowego stablecoina. Wtedy 2,3 mld użytkowników Facebooka mogłoby przesyłać/rozliczać się między sobą wykorzystując kryptowalutę FB. Biorąc pod uwagę liczbę i zaangażowanie użytkowników Facebooka, ta sytuacja jest możliwa.
Z drugiej strony klienci wciąż bardziej ufają bankom niż Facebookowi, ale nie wykluczone, że w dłuższej perspektywie duża część płatności p2p będzie wykonywana za pośrednictwem FB. Szczególnie wśród użytkowników korzystających z Messengera oraz aplikacji WhatsApp, której Facebook jest właścicielem. W planach jest pilotażowe wdrożenie w WhatsApp dla użytkowników z Indii, to da odpowiedź na pytanie, jak zostanie przyjęta nowa kryptowaluta.
facebook, kryptowaluta, kryptowaluty, marketplace, paypal, stablecoin, stripe, whatsapp
Najnowsze komentarze