Bankowość mobilna,Innowacje

iKASA – cichy lider płatności mobilnych

30 sty , 2014  

Przede wszystkim dlaczego „cichy”? Dlatego, że każdemu słyszącemu o płatnościach mobilnych w sklepach spożywczych pierwsza na myśl przychodzi aplikacja IKO, być może również aplikacja PeoPay. Fakt ten nie dziwi porównując aktywność działań biur prasowych PKO BP i Jeronimo Martins.

Przechodząc jednak do konkretów… Biuro Prasowe PKO BP w każdej notce podkreśla, że w ciągu roku aplikację IKO aktywowało 100 tys. użytkowników. Faktycznie ta liczba robi wrażenie, ale czy naprawdę sama liczba aktywacji jest najistotniejsza? Moim zdaniem nie do końca, bardziej interesująca jest liczba transakcji wykonanych za pomocą aplikacji. Aplikacją IKO w ciągu pierwszego roku dokonano 300 tys. transakcji – ta liczba jest już bardziej miarodajna, ale jest jeszcze coś bardziej interesującego.  Mam tutaj na myśli rozkład rodzajów transakcji dokonywanych za pośrednictwem IKO:

  • 70% – wypłata gotówki z bankomatów,
  • 15% – płatności internetowe,
  • 8% – przelewy na telefon,
  • 7% – transakcje w terminalach POS.
Powyższe oznacza, że w tradycyjnych sklepach przy pomocy IKO dokonano zaledwie 21 tys. transakcji. Tymczasem jak jest z aplikacją iKASA? W czasie 3 miesięcy od debiutu na rynku tej aplikacji dokonano 150 tys. transakcji! 

iKASA – prosto i szybko

Płatność za pomocą aplikacji iKASA jest dość szybka i prosta. Składa się z kilku kroków:
1. Uruchomienie aplikacji,
2. Logowanie 4 cyfrowym PIN’em,
3. Wygenerowanie kodu (który kasjerka wprowadza w swoim terminalu)
4. Po pojawieniu się kwoty – akceptacja płatności

iKASA – 5 plusów

1. Dzienna liczba transakcji w Biedronce to 2.5 mln, a płatność iKASĄ jest jedyną alternatywą dla płatności gotówką (Biedronka nie akceptuje płatności kartą)
2. Aplikacja IKO działa na rootowanych telefonach dopiero od kilku dni, wczesniej na nich nie działała (a takie smartfony stanowią sporą część ogółu),
3. Porównując szybkość działania IKO i iKASA, to ta druga działa wręcz błyskawicznie. Od momentu akceptacji transakcji na telefonie do otworzenia się „kasetki” u kasjera mija 1-2 sekundy. Co ciekawe, łączna liczba przesłanych danych potrzebnych do wykonania 1 transakcji za pomocą iKASA to tylko 5 KB.
4. Oceny użytkowników w sklepie Google również dają trochę do myślenia. IKO ma 2.9, iKASA 3.9, a PeoPay 4.2
5. Getin zwraca 10% za zakupy w Biedronce, Alior 5%.

Podsumowując…

Bardzo cieszy dynamiczny rozwój płatności mobilnych. Należy podkreślić, że płatność aplikacją w sklepie jest szybsza niż płatność gotówką, dlatego temu rozwojowi należy tylko kibicować. W kolejnych miesiącach IKO może trochę dogonić iKASĘ, bo jak już wspomniałem wcześniej zwiększył się zakres telefonów, na których można korzystać z IKO. Istotne jest też, że wkrótce kończy się promocja zwrotu 10% za zakupy dla klientów Getin Banku, a nie jest tajemnicą, że część transakcji za pomocą iKASY jest dokonywana tylko po to, aby skorzystać ze zwrotu.

Będę wdzięczny za ocenę tego wpisu 🙂

Kilknij poniżej, by pozostawić ocenę

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu, dlatego masz niepowtarzalną okazję bycia pierwszym 🙂

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

, , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Spodobała Ci się ta strona? Daj znać znajomym :)