Informacje o bankach

Największe banki w Polsce – 2019

14 Lip , 2019  

Wpis ten zawiera listę największych banków w Polsce posortowanych pod kątem aktywów. Dane pochodzą ze sprawozdań finansowych banków za rok 2015, 2016, 2017 i 2018. 

Na liście znalazły się banki: PKO BP, Pekao, BZ WBK, mBank, ING, BGŻ BNP, Bank Millenium, Getin, Alior, Raiffeisen, Citi, Deutsche Bank, Bank BPH, Credit Agricole, Idea Bank, BOŚ, Eurobank, Bank Pocztowy, Nest Bank, Volkswagen Bank, Plus Bank i Toyota Bank.

Dane przy dwóch bankach są niepełne z uwagi na brak do tej pory publikacji sprawozdań finansowych za rok 2016 (Deutsche Bank i Credit Agricole).

Aktualizacja 29.07.2018

Tabela została zaktualizowana o prognozę wartości aktywów na koniec 2018 roku. Część banków opublikowała już wyniki za pierwsze półrocze 2018 roku. Z prognozy wynika, że z podium wypadnie Pekao S.A., a jego miejsce zajmie BZ WBK. O dwa miejsca spadnie BGŻ BNP Paribas, wyprzedzi go Bank Millenium i Alior Bank.

Aktualizacja 12.11.2018

Większość banków opublikowało już sprawozdanie finansowe za 3 kwartały roku 2018, zatem przyszedł czas na aktualizację zestawienia. Ponadto postępuje dalsza konsolidacja sektora, pewna jest już fuzja Santandera z Deutsche Bankiem, BGŻ BNP z Raiffeisenem oraz bardzo prawdopodobna Banku Millenium z Eurobankiem. Zestawienie uwzględnia już te połączenia.

Warte odnotowania są duże zmiany wielkości aktywów w większości banków w 2018 roku w porównaniu do roku 2017. Pomijając Santander Bank (jak już wspomniałem jego aktywa wzrosły głównie w wyniku przejęcia Deutsche Banku), najbardziej urósł Nest Bank i mBank, odpowiednio 21,03% i 15,42%.

Aktualizacja 7.02.2019

Część banków opublikowała już sprawozdanie za rok 2018, więc zaktualizowałem tabelę o aktywa Santandera i mBanku.

Aktualizacja 14.07.2019

Wszystkie banki opublikowały już sprawozdanie finansowe za 2018 rok oraz wyniki za pierwszy kwartał 2019 roku, więc zaktualizowałem dane oraz prognozę na cały 2019 rok. Największy wzrosty zanotowały banki rosnące przez akwizycje (szczególnie BNP i Santander), organicznie najbardziej wzrósł Nest Bank i mBank.

Jeśli potrzebujesz powyższych danych w formie XLS, skontaktuj się ze mną.

We wpisie Polskie banki w Polsce możesz sprawdzić, które banki działające w Polsce są faktycznie polskie.

Będę wdzięczny za ocenę tego wpisu 🙂

Kilknij poniżej, by pozostawić ocenę

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Podziel się:

, , , , , ,


4 komentarze

  1. irka pisze:

    W Polsce nie znaczy polskich. Polski kapitał to a getin i to dla mnie sie bardzo liczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Spodobała Ci się ta strona? Daj znać znajomym :)